"Enter"a basıp içeriğe geçin

Golf Nasıl Oynanır?

GOLF SPORU HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Golf sporu bir çok insan tarafından bilinen fakat “Golf nasıl oynanır?” sorusu ile de çok defa gündeme gelen bir spordur. Ayrıca dünya dışında oynanan ilk spor olması nedeniyle de oldukça dikkat çeker çünkü kimsenin aklına gelmezdi diyeceğiniz bir şekilde astronot Alan Shepard, bundan  tam 39 yıl önce Apollo 14’e bindiğinde yanında golf sopası ve golf topu vardı. Ay’da oynanan ilk spor derseniz aklınıza gelecek spor golftur. Peki oldukça popüler bir oyun olan golf nasıl oynanır? Golf oynamanın kuralları nelerdir? Ünlü golf oyuncuları kimlerdir? Gibi merak edilen sorulara birlikte yanıt bulalım…

golf sporu
golf sporu

Golf Nasıl Oynanır?

Golf sporu zemini çim ile kaplı ve açık bir alanda oynanan bir oyundur. Oyunun temel amacı oyun alanı içerisinde bulunan deliklere topların itilmesidir. Toplar golf sopaları ile vurulmak koşuluyla deliklere itilmeye çalışır. Golf sporunda galip olmak için topu alan üzerindeki deliklere en az vuruş sayısı ile sokmak gereklidir.

Golf sopalarının “club” isimli sopaları mevcuttur. Oyuncular bu sopalarla atışlarını yapar fakat burada püf nokta bir çok farklı boyda “club” olmasıdır. Oyuncu topu ulaştırmak istediği mesafeye topunu ulaştırabileceğini düşündüğü en uygun boy ve yapıdaki “club” ile vuruşunu yapmalıdır. Oyundaki kurallardan bir başkası ise oyun içerisinde en fazla 14 adet “club” kullanılabilmektedir.

Bir golf sahasında 18 adet delik bulunur ve bu deliklerin nerede oldukları yanlarında bulunan küçük bayraklı direkler ile belirtilir. Standart bir golf sahasında 18 delik olmasının yanı sıra 9 delikli daha küçük golf sahaları da mevcuttur. Hatta bir çok oyuncu daha küçük sahalarda 2 maç yapmayı tercih edebilmektedir.

Normal bir golf sahasında 18 delikli bir parkur için bir golf oyunu oynamak sizi 5 kilometreden daha fazla yürütebilir bu nedenle golf sahalarında daha hızlı ve eğlenceli bir oyun için golf arabaları kullanılır.

Golf oynamanın 2 farklı yolu vardır. Bunlardan ilki, kazanılan veya kaybedilen delik sayısı hesap edilerek oynanan maç oyunu diğeri ise en az vuruş yaparak topu deliğe ulaştırmayı başaran oyuncunun kazandığı vuruş sayısı oyunu olarak bilinmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir